Gmina Starachowice otworzyła oferty w przetargu na zakup pierwszych w historii miasta autobusów z napędem elektrycznym. Zamówienie opiewa na pięć autobusów klasy MAXI i cztery ładowarki. Do realizacji usługi zgłosiła się tylko jedna firma. Czy zmieściła się w wyznaczonym przez gminę budżecie?
Pierwszy w historii Starachowic przetarg na autobusy elektryczne to milowy krok w transporcie zeroemisyjnym dla tej gminy i miejmy nadzieję, że nie ostatni. W pierwszym rzucie gmina postanowiła zakupić 5 sztuk fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych, ekologicznych i zeroemisyjnych, przeznaczonych do komunikacji miejskiej wraz z infrastrukturą ładowania w ramach zadania pn. „Poprawa komunikacji publicznej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy - zakup ekologicznego taboru i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej”.
W postępowaniu wzięła udział tylko jedna firma – MAN Truck & Bus z ofertą 15.807.345 złotych. Z kolei miasto na potrzeby tej inwestycji przeznaczyło aż 19.126.105,04 złotych brutto. Wyglądało więc na to, że jeśli MAN spełni pozostałe wymagania Zamawiającego, już wkrótce Gmina Starachowice ogłosi zwycięzcę przetargu. Co ciekawe, oficjalny portal Starachowic ogłosił już kilka dni przed oficjalnym wyborem oferty, że autobusy dostarczy MAN, mimo że nie wystosowano w tej kwestii żadnej oficjalnej decyzji. Oczywiście tego właśnie mogliśmy się byli spodziewać, ale zamawiający raczej nie pozwalają sobie na upublicznianie tego typu informacji, gdy nie są one jeszcze oficjalne i „prawnie” przyklepane. Dobrze zatem, że w międzyczasie nie doszło do żadnych "wypadków" i rzeczywiście wczoraj po południu Starachowice ogłosiły zwycięzcą w przetargu właśnie firmę MAN. Co więcej ofertodawca w procesie oceniania oferty otrzymał od zamawiającego komplet punktów - nie tylko pod względem ceny, ale również pod kątem kryteriów technicznych.
Specyfikacja techniczna i ocena
Przypomnijmy, że autobusy mają mieć maksymalnie od 11,8 do 12,2 metra długości, maksymalnie 2,55 metra szerokości i 3,4 metra wysokości. Minimalna liczba miejsc w autobusach to 75, w tym minimum 25% z nich powinny stanowić miejsca siedzące. Gmina Starachowice wymaga trojga drzewo w układzie 2-2-2.
Silnik elektryczny centralny powinien być zasilany energią elektryczną z magazynów energii umieszczonych na dachu pojazdu, chłodzony cieczą, umieszczony z tyłu pojazdu. Wymagany jest silnik o mocy minimalnej 160 kW dobranej do maksymalnej ładowności oferowanego autobusu i niskim zużyciu energii elektrycznej w cyklu miejskim z pełnym obciążeniem.
Wymagany jest magazyn energii o pojemności zapewniającej przebieg minimum 300 km w cyklu miejskim dla miasta Starachowice z jednego naładowania przy uwzględnieniu maksymalnego dziennego zużycia energii na trakcję i na utrzymanie komfortu termicznego wewnątrz pojazdu, a minimalna nominalna pojemność baterii trakcyjnych 440kWh. Pełne naładowanie magazynu energii powinno nastąpić w czasie nieprzekraczającym 6 godzin. Autobus konstrukcyjnie ma być dostosowany do eksploatacji w zakresie temperatur od -30C do +40C. Pojazdy będą oczywiście wyposażone w ogrzewanie i klimatyzację oraz w systemy informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego.
Przedmiotem zamówienia, jak już wspomniano, jest również infrastruktura ładowania wraz z systemem monitorowania i nadzoru nad pracą ładowarek stacjonarnych (plug-in). Dokładnie chodzi o dostawę, montaż i uruchomienie trzech fabrycznie nowych, dwustanowiskowych, stacjonarnych stacji ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym, o maksymalnej mocy wyjściowej minimum 120 kW oraz dostawę i uruchomienie jednej sztuki fabrycznie nowej ładowarki (warsztatowej) mobilnej plug-in wolnego ładowania o mocy regulowanej max. 30 kW.
Oferty zostaną ocenione w dwóch podstawowych kategoriach, które stanowią cena (60%) i kwestie techniczne oferowanego sprzętu (40%). Przy ocenie technicznej brane pod uwagę będą następujące parametry: materiał lub technologia wykonania konstrukcji nadwozia i podwozia autobusu, rodzaj zawieszenia przedniego, ilość miejsc siedzących dostępna z niskiej podłogi, podatność obsługowo-serwisowa i poszycia boczne, zabudowa wewnętrzna, unifikacja silnika oraz miejsce zabudowy baterii trakcyjnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.